Newsletter

 • Ağustos 2014 Haber Bülteni, 83. Sayı

  By LilyC on Tuesday, 30 September 2014 - 7:44pm
  Message type:
  Tags:

  OTW’nin adı, logosu ve projelerinin bir gazete üzerinde bulunduğu afiş Caitie’ye ait.

  Komitelerimizin amaç ve görevleri ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için web sitemizdeki komite listemize göz atabilirsiniz.

  I. STUB SEPTEMBER'DA (EYLÜL TASLAK MADDESİ) YER ALIN!

  Wiki Komitesi bu yıl da yeni gelenler ve dönemlik Fanlore editörlerinin bir taslak maddesi seçtiği ve geliştirdiği
  Stub September etkinliğini düzenliyor. Taslak maddesi, Fanlore'daki az gelişmiş ve önemli bilgi eksikliği bulunan makalelere verilen isimdir. Şu anda Fanlore'da 1.600'ün üzerinde
  taslak maddesi olarak tanımlanmış sayfa bulunuyor. Sizleri de listeyi kullanarak hakkında bilgi sahibi olduğunuz bir sayfa bulmaya ve kendi bilgilerinizi ekleyerek yayınlamaya davet ediyoruz.

  Aramıza yeni katılanlara yardımcı olmak için, Wiki Komitesi Fanlore sohbet odasında gelip sorular sorabileceğiniz veya diğer katılımcılarla birlikte sayfalar üzerinde çalışabileceğiniz bir 14 Eylül Pazar 19.00 UTC’de bir yayınlama partisi (benim zaman dilimimdesaat kaçta?) düzenliyor.

  II. YENİDEN DÖNÜYORUZ

  Hayran Videosu ve Multimedya Komitesi video remixçiler, AMV yapanlar ve diğer ticari amaç gütmeyen remix video yaratıcılarına medya dosyalarının kopya korumalarını kırabilmeleri için bir DMCA muafiyeti tanınması adına bir kez daha Hukuk Komitemiz ve Electronic Frontier Foundation (EFF) ile birlikte bir dilekçe üzerinde çalışıyor. 2010’da OTW (Transformatif Eserler Derneği) DVD’leri kopyalama hakkını kazandı; 2012’de bu muafyetin uzatılmasını sağladık ve dijital indirmeleri dahil ettik (iTunes, Amazon Unbox, vb.). 2015’te, Blu-Ray’i eklemek için uğraşacağız. Şu an veri toplama aşamasındayız: video yaratıcılarına Blu-Ray’den nasıl video klipleri aldıklarını ve Blu-Ray’in neden önemli oldığunu soruyoruz.

  Ağustos’ta Hukuk Komitesi hayranlardan gelen birkaç yasal sorguları yanıtladı ve USPTO Green Paper DMCA çalışma grubu ile çalışmasına devam etti ve sözde bir hak sahibinin iddiasını yanıtladı.

  Open Doors (Açık Kapılar) dokümantasyon, devam etmekte olan içeri aktarmalar, eski konuların kapatılması (ya da yeniden açılması!) üzerinde çalışıyor, bu sırada Akademik Dergi Komitesi 15 Eylül’de yayınlanacak olan 17. sayının prodüksiyonunu bitirmek üzere. Ayrıca sırasıyla 'Performans ve Gerçekleştiricilik' ve 'Avrupa Fandomları ve Hayran Objeleri' konularında olan Mart ve Haziran 2015’te yayınlanacak iki özel sayı üzerinde çalışıyorlar. Bu arada editör Karen Hellekson da Londra’daki WorldCon 72’de akademik açış konuşmacısıydı.

  III. AO3’TE NELER OLUYOR

  Erişilebilirlik, Dizayn ve Teknoloji Komitesi (AD&T) normalden daha yavaş bir ay olan Ağustos’a üç kod yayını daha sıkıştırdı. Ancak, Archive of Our Own – AO3’teki (Kendimize Ait Bir Arşiv) kullanıcı aktivitesinde hiç yavaşlama olmadı! 10 Ağustos’ta ilk kez bir Pazar günü (her zaman haftanın en yoğun günü) 10 milyon sayfa görüntülemesine, dakikada 7.000 sayfa görüntüleme ortalamasına ulaştık.

  Bu yoğunlukla doğru orantılı olarak Kötüye Kullanım Komitesi geçtiğimiz ayda 198 ihbar aldı. 18’i hariç hepsi çözümlendi! Teknik Destek Komitesi de oldukça meşgul bir ay geçirdi: 458 bilet ve Ağustos’un sonuna doğru bu sayı artmaya devam ediyor. Ayrıca kullanıcılara destek olmak için Çeviri Komitesi’nin yardımıyla çok dilli canlı bir sohbet düzenlediler. Teknik Destek Komitesi Ekim ayında gönüllü alımı yapacak, eğer siz de AO3 kullanıcılarına yardım etmek isterseniz, önümüzdeki ay yapılacak duyuru için bir gözünüzü açık tutun.

  Etiket Düzenleme Komitesi ekibi Teknik Destek Komitesine bazı karmaşık etiketle alakalı biletlerde yardım etti, ve AD&T takımına da sunucu kısıtlaması ve virüslere çözüm bulma konusunda tavsiyeleri için teşekkür ediyouz.

  IV. YÖNETİM & OPERASYONLAR

  Geliştirme ve Üyelik Komitesi eski başkan Lesann’ın ayrılmasıyla ve Aja ve Dan’in yeni eş başkanlar olarak katılmasıyla kadro değişikliği yaşadı. Yeni görevli James Baxter Ekim Kampanyası’nın bir parçası olarak grafik dizayn üzerinde çalışacak. Geliştirme ve Üyelik Komitesi ayrıca Nine Worlds ve LonCon 3’te bir OTW paneli düzenledi ve Dragon Con’da Project Secret Identity’nin (Gizli Kimlik Projesi) bir parçası olarak Electronic Frontier Foundation ve diğerleri ile işbirliği yaptı.

  Sistem Komitesi’nin farklı fonksiyonları farklı sanal makinelere çevirme çabalarının OTW’nin Vault platformunun hareketiyle başladı, ve Teknik Destek ve Kötüye Kullanım Komitelerinin faydalanacağı gelişmeleri içeren posta sunucusu ve yeni bir RT sunucusu üzerinde çalışmaya devam ediyorlar. Ek olarak, görevli James yeni SSL sertifikalarımızı transformativeworks.org dizinindeki çeşitli siteleri güvence altına almak için sıkı bir şekilde çalışırken, Sidra göz korkutucu bir görev olan uzun zamandır ihtiyaç duyulan Vault gelişmelerini araştırmayı üstleniyor.

  Yönetim Kurulu diğerlerine göre sessiz bir ay geçirirken yöneticilerimiz haftalık Ofis Saatleri düzenlemeye ve Stratejik Planlama Komitesi ile birlikte Ekim geri çekilmesini planlamaya devam ediyorlar. Stratejik Planlama Komitesi çeşitli komiteler için anket yapmaya ve rapor yazmaya devam ederken aynı zamanda kâr amacı gütmeyen organizasyonlar ve yapılar hakkında içsel eğitim seansları üzerinde çalışıyor.

  V. GÖREVLİ VE GÖÜNLLÜLER

  Çeviri Komitesi gönüllüler için yaptığı başarılı çağrının ardından yeni katılanlara mülakat yapmak ve onları eğitmekle meşgul. Gönüllüler ve İstihdam Komitesi’ni bu işe alma sırasında meşgul ettiler. Yeni başlayan ve ayrılan personelin dışında, Gönüllüler ve İstihdam Komitesi içsel taleplere cevap veriyor, veri tabanı denetimini bitiriyor, yıllık Still Willing to Serve için hazırlanıyor, ve 2013 Yıllık Rapor’unu yayınlıyor.

  Yeni Komite Başkanları: Aja (Geliştirme ve Üyelik Komitesi), Dan (Geliştirme ve Üyelik Komitesi), Kiri Van Santen (İletişim Komitesi)
  Yeni Komite Görevlileri: James Baxter (Geliştirme ve Üyelik Komitesi)
  Yeni Çalışma Grubu Üyeleri: Jenny McDevitt (Seçimler Çalışma Grubu) 2 (Seçimler Çalışma Grubu); Lady Oscar (AO3 Dokümantasyon Çalışma Grubu) ve 1 diğer AO3 Dokümantasyon üyesi.
  Yeni Çeviri Gönüllüleri: MagdaC, Quarby, DeeCharlotte, sevenwonders, GreenFug, convincle, Eimry, Lextiel, Kyanite, Keito, Hayyu Anshary, Jáchym Fitris, Iristiel, chocochino, Amalia Blondet, Artmetica, Sanni L., A Walker, firebreathing, Magdalena A, ve 14 kişi daha

  Ayrılan Komite Başkanları: Lesann (Geliştirme ve Üyelik Komitesi)
  Ayrılan Çalışma Grubu Yöneticileri: Matty Lynne (AO3 Dokümantasyon Çalışma Grubu)
  Ayrılan Komite Görevlileri: Lesann (Geliştirme ve Üyelik Komitesi), vtn (Etiket Düzenleme Komitesi), Sherry (Kötüye Kullanım Komitesi), girlmarauders (Teknik Destek Komitesi), Nikibee (Teknik Destek Komitesi), Jenn Calaelen (Etiket Düzenleme Komitesi), Ellen Fleischer (Web Strateji, Dizayn ve Geliştirme Komitesi), Kit Paige (Çeviri Komitesi), victoriajm (Çeviri Komitesi), Charlotte (Çeviri Komitesi), lisaa35 (Kötüye Kullanım Komitesi) ve 2 Kötüye Kullanım Komitesi Görevlisi daha.
  Ayrılan Çalışma Grubu Üyeleri: Richard Davie (AO3 Dokümantasyon Çalışma Grubu)

 • النشرة الإخبارية لشهر أغسطس ٢٠١٤، العدد ٨٣

  By LilyC on Tuesday, 30 September 2014 - 7:31pm
  Message type:
  Tags:

  لمزيد من المعلومات حول نظرة شاملة عن لجاننا، من فضلك قم بالإطلاع على قائمة اللجان على موقعنا.

  أ. شارك في كتابة STUB SEPTEMBER (بذرة سبتمبر)!

  لجنة الويكي تقوم حالياً بتنظيم حملة بذرة سبتمبر هذا العام، حيث تقوم بتشجيع محرري مشروع Fanlore (تقاليد المُعجبين) الجدد و الخبيرون سواء بإختيار بذرة و الكتابة عنها بشكل أوسع. البذرة هي مقال في تقاليد المُعجبين جاري العمل عليه أو يفتقد معلومات هامة. حالياً، هناك أكثر من ١٦٠٠ صفحة متواجدة في تقاليد المُعجبين يُمكن إعتبارها بذرة. و أنت مدعو لإستخدام هذه القائمة لإيجاد الصفحة الملائمة حيث تمتلك المعرفة عن موضوع ما و تستطيع تحرير الصفحة إضافة معلوماتك الجديدة.

  لمساعدة المحررين الجدد، فلجنة الويكي ستقوم بعقد إحتفال للتحرير يوم الأحد، ١٤ سبتمبر الساعة ٠٠: ١٩ بتوقيت جرينتش (ما هو الوقت في منطقتي الزمنية؟) في غرفة الشات الخاصة بتقاليد المُعجبين حيث يمكنك القدوم و طرح أي سؤال، أو العمل على صفحة كاملة سوياً مع الآخرين.

  ب. حان الوقت مجدداً

  لجنة الوسائط المتعددة و فيديوهات المُعجبين تعمل مجدداً مع كلاً من لجنتنا القانونية و مؤسسة الجبهة الإلكترونية (EFF) على عريضة لمنح إعفاء DMCA (قانون الألفية الأمريكي للملكية الرقمية) لمونتجي مونتاجات فيديوهات، صانعي فيديوهات الأنمي الموسيقية (AMV)، و منشأي فيديوهات الريمكسات الغير تجارية الآخرين ليُتاح لهم حق فك حماية النسخ على أي ملف ميديا. في ٢٠١٠، OTW (منظمة الأعمال التحويلية) نالت الأحقية في ضغط مُحتوى أي دي في دي؛ و في ٢٠١٢، تم تجديد الإعفاء و توسيع نطاقها لتشمل تنزيلات الرقمية (آيتونز (iTunes)، أمازون أنبوكس (Amazon Unbox)، إلخ.). في ٢٠١٥، سنحاول الحصول على إمكانية إضافة بلو-راي (Blu-Ray) أيضاً. حالياً نحن في مرحلة جمع المعلومات: حيث نسأل مونتجي فيديوهات المُعجبين التحدث معنا عن كيفية حصولهم على مقاطع فيديو من مصادر بلو-راي و لماذا البلو-راي يُشكل أهمية.

  في أغسطس، اللجنة القانونية قامت أيضاً بالرد على عدد من التساؤلات القانونية من قبل المُعجبين و إستمرت في عملها مع فرق العمل ل "الورقة الخضراء" عن DMCA الخاص بالمكتب الأمريكي للبراء ات و العلامات التجارية (USPTO)، و الرد على إدعاء الموجهة من حامل الحقوق المزعوم.

  لجنة الاأبواب المفتوحة تعمل حالياً على عملية توثيق، إستيراد جاري، و إنهاء (أو إعادة فتح!) قضايا قديمة، في الوقت ذاته لجنة المجلة في المراحل الأخيرة من إخراج العدد ١٧، و الذي سيتم نشره في ١٥ سبتمبر. و هم يعملون على عددين خاصين لشهر مارس و يونيو ٢٠١٥ أيضاً، و اللذان سيكونان على 'الأداء و الأدائية' و 'الفاندومس و أدوات المُعجبين الأوروبية' تباعاً. أيضاً، المحررة كارين هيليكسون كانت متحدثة رئيسة أكاديمية في مؤتمر العالم ٧٢ في لندن.

  ج. في أنحاء AO3 - Archive of Our Own (الأرشيف من جانبنا)

  لجنة الأتاحة، التصميم و التكنولوجيا (AD&T) إستطاعت إنهاء ثلاثة إصدارات أضافية في أغسطس، و بهذا فإن هذا الشهر هو أبطأ من المُعتاد. بالرغم من ذلك، فإن نشاط المستخدمين في AO3 لم يكون بطئاً أبداً! ففي ١٠ أغسطس، قمنا بعملية تسجيل لأول يوم أحد (دائماً أكثر أيام الأسبوع زحاماً) و وصل عدد مشاهدات الصفحات لأكثر من ١٠ مليون، و هذا يجعل متوسط عدد مشاهدات الصفحات ل ٧,٠٠٠ مشاهدة في الدقيقة تقريباً.

  بجانب هذا النشاط، لجنة التعسُفات تلقت ١٩٨ بلاغ في الشهر الماضي. و تم حل كلها إلا ١٨! لجنة الدعم كانت مشغولة أيضاً: ٤٥٨ ملف دعم و ما زال الفرز مستمر مع قرابة إنتهاء شهر أغسطس. و قد قاموا أيضاً بعقد شات حي متعدد اللغات لمساعدة المستخدمين بمساعدة لجنة الترجمة. لجنة الدعم ستقوم بالتوظيف في أكتوبر، لذلك إذا كنت ترغب في مساعدة مستخدمين AO3، ترقب الإعلان الشهر القادم.

  عاملو لجنة تنسيق الوسوم قاموا بمساعدة فريق الدعم في حل بعض ملفات الدعم المعقدة المتعلقة بالوسوم، و الشكر لفريق AD&T على نصائحهم المتعلقة بالعمل على الأخطاء و القيود المتعلقة بالسيرفر.

  د. الأدارة و العمليات

  لجنة التطوير و العضوية حدث فيها بعض التغييرات برحيل رئيسة اللجنة ليسان و ترؤس كلاً من أجا و دان كرؤساء بلاً منها. العامل الجديد جيمس بكستر سيعمل على تصميم الجرافيك كجزء من حملة أكتوبر. لجنة التطوير و العضوية قامت أيضاً بتنسيق حضور OTW في مؤتمر عوالم تسعة (Nine Worlds) و لون كون ٣ (LonCon 3)، و عملت مع مؤسسة الجبهة الألكترونية و آخرين في مؤتمر التنين (Dragon Con) كجزء من مشروع سرية الهوية.

  لجنة النظم سعيدة لتبليغ أن جهودهم لنقل مهام مختلفة لمحركات ظاهرية أخرى قد لاقت نجاح مع نقل منصب أداة فولت الخاصة ب OTW، و ما زالوا يعملون على سيرفر الإيميلات و سيرفر RT الجديد، و الذي سيحتوي على تحسينات مهمة للجنة الدعم و التعسُفات. بالأضافة إلى ذلك، فالعامل جيمس يعمل بجد لتثبيت شهادة SSL الجديدة الخاصة بنا لوقاية مواقع مختلفة على الخوادم الفرعية لموقع transformativeworks.org، و سيدرة قامت بتولي مهمة التدقيق و النظر في تحسينات أداة فولت.

  مجلس الأدراة حظى بشهر هادئ حيث أستمر أعضاء المجلس في ساعاتهم المكتبية الأسبوعية و يخططوا مؤتمر شهر أكتوبر مع لجنة التخطيط الإستراتيجي. لجنة التخطيط الإستراتيجي تعمل على بعض دورات تدريب داخلي حول المنظمات الغير ربحية و هياكلها بجانب الإستمرار على مسح و كتابة التقارير لعدد من اللجان.

  ه. كل شيء عن الأشخاص

  لجنة الترجمة مشغولة حالياً في عمل مقابلات و تدريب متطوعيهم الجدد من آخر عملية توظيف نجاحة لهم. حيث إستمرت لجنة المتطوعين و العضوية في التنسيق التوظيف. بجانب المتطوعين الجدد و الراحلين، فلجنة المتطوعون و التوظيق تقوم بالإجابة على طلبات داخلية، إنهاء تدقيق قاعدة المعلومات الخاصة بهم، الإستعداد للإستفتاء السنوي "ما زالت أرغب في العمل" (Still Willing to Serve)، و إصدار التقرير السنوي لعام ٢٠١٣.

  روؤساء اللجنة الجدد: Aja (التطوير و العضوية)، Dan (التطوير و العضوية)، Kiri Van Santen (الإتصالات)
  عاملو اللجنة الجدد: James Baxter (التطوير و العضوية)
  أعضاء فرق العمل الجدد: Jenny McDevitt (الإنتخابات)، 2 (الإنتخابات)؛ Lady Oscar (توثيق AO3) و عامل آخر لتوثيق AO3.
  متطوعو لجنة الترجمة الجدد: ،MagdaC ،Quarby ،DeeCharlotte ،sevenwonders ،GreenFug ،convincle ،Eimry ،Lextiel ،Kyanite ،Keito ،Hayyu Anshary ،Jáchym Fitris ،Iristiel ،chocochino ،Amalia ،Blondet Artmetica ،Sanni L. ،A Walker firebreathing ،Magdalena A، و ١٤ آخرون.

  روؤساء اللجنة المغادرون: Lesann (التطوير و العضوية)
  قادة فرق العمل المغادرون: Matty Lynne (توثيق AO3)
  عاملو اللجنة المغادرون: Lesann (التطوير و العضوية)، vtn (تنسيق الوسوم)، Sherry (التعسُفات)، girlmarauders (الدعم)، Nikibee (الدعم)، Jenn Calaelen (تنسيق الوسوم)، Ellen Fleischer (إستراتيجية الويب، التصميم و التطوير)، Kit Paige (الترجمة)، victoriajm (الترجمة)، Charlotte (الترجمة)، lisaa35 (التعسُفات) و عاملان آخران للجنة التعسُفات.
  أعضاء فرق العمل المغادرون: Richard Davie (توثيق AO3)

 • Вестник за август 2014, выпуск 83

  By Priscilla Del Cima on Sunday, 7 September 2014 - 8:19am
  Message type:
  Tags:

  Banner by caitie of a newspaper with the name and logos of the OTW and its projects on the pages.

  Более подробную информацию о наших комитетах смотрите на сайте.

  I. ПРИМИТЕ УЧАСТИЕ В СЕНТЯБРЕ БОЛВАНОК!

  Вики Комитет и в этом году устраивает Сентябрь Болванок, что способствует новичкам, а так же опытным редакторам выбрать одну из болванок и дополнить её. Болванка - это слаборазвитая статья на Фанлоре, в которой отсутствует важная информация. На данный момент на Фанлоре насчитывается более 1600 существующих страниц, которые определены как болванки. Вы можете использовать этот список, чтобы найти страницу с темой, в которой разбираетесь, и по возможности отредактировать страницу, добавив новую информацию.

  Чтобы помочь новичкам начать работу, Вики Комитет организует вечеринку редактирования в Воскресенье, 14 Сентября, в 19:00 UTC (который это час в моем часовом поясе?) в чате Фанлора, вы сможете прийти и задать вопросы, или просто поработать над записями наряду с другими людьми.

  II. И СНОВА ЗДРАВСТВУЙТЕ

  Фан-Видео и Мультимедиа опять работает с нашим Юридическим комитетом, а так же с Electronic Frontier Foundation (Фонд Электронных Рубежей) над ходатайством о том, чтобы DMCA (Закон об авторском праве в цифровую эпоху) давал право создателям фан-видео, AMV и других некоммерческих видео ремиксов обойти «Защиту от несанкционированного копирования» на медиа-файлы. В 2010 году OTW (Организация Трансформационных Работ) получила право на риппинг DVD; в 2012 году мы смогли это право продлить и расширить, так же включив цифровые загрузки (iTunes, Amazon Unbox, и т.д.). В 2015 году мы будем настаивать на добавлении Blu-Ray. Сейчас мы находимся в стадии сбора информации: просим фан-видео производителей рассказать нам, как они получают видеоклипы из источников Blu-Ray и почему Blu-Ray важен в создании фан-видео.

  В августе Юридический комитет ответил на несколько запросов от пользователей, продолжил работу с рабочей группой DMCA над Зеленой Книгой USPTO (Бюро по регистрации патентов и торговых марок США) и ответил на претензии от предполагаемого правообладателя.

  Open Doors (Открытые Двери) работал над документацией, незавершенным импортом и закрытием (или возобновлением!) старых дел, а Журнал находится на последних стадиях производства семнадцатого выпуска, который будет опубликован 15 сентября. Они также работают над двумя специальными выпусками за март и июнь 2015 года: «Перформанс и Перформативность» и «Европейские Фандомы и Фан Объекты». Тем временем, редактор Karen Hellekson выступала как основной академический докладчик на WorldCon 72 в Лондоне.

  III. ТЕПЕРЬ К AO3

  Доступность, Проектирование и Технологии (AD&T) вместили еще три журнализации изменений в необычно тихий август. Тем не менее, активность пользователей Archive of Our Own - AO3 (Свой Архив) ничуть не снизилась! 10 августа - первое Воскресенье (всегда самый оживленный день недели), когда мы зарегистрировали более 10 миллионов посещений сайта, в среднем около 7000 посещений в минуту.

  В дополнение ко всей этой деятельности, Комитет Нарушений за последний месяц получил 198 жалоб. Все, кроме 18, были решены! Служба Поддержки так же провела месяц в трудах: к концу августа число сообщений достигло 458 и продолжало расти. Они также провели многоязычный онлайн-чат, чтобы помочь пользователям напрямую с помощью волонтеров комитета Перевода. Служба Поддержки будет проводить набор в Октябре, если вы хотите помочь пользователям AO3, следите за объявлениями в следующем месяце.

  Сотрудники Сортировки Тегов помогли Службе Поддержки с некоторыми сложными вопросами, связанными с тегами, и поблагодарили комитет AD&T за консультацию по работе вокруг ограничений сервера и ошибок.

  IV. УПРАВЛЕНИЕ & ОПЕРАЦИИ

  Разработка и Членский состав провели кадровые изменения, с уходом бывшего председателя Lesann, чьё место заняли Aja и Dan как новые сопредседатели. Новый сотрудник James Baxter будет работать c графическим дизайном для October Drive. Разработка и Членский состав так же скоординировали присутствие OTW на Nine Worlds и LonCon 3, более того, на Dragon Con они сотрудничали с Electronic Frontier Foundation и другими в рамках проекта Тайна Личности.

  Комитет Системного Администрирования рад сообщить, что труды по разделению разных функций по разным виртуальным машинам стартовали с переезда платформы Vault OTW. Продолжается работа над сервером электронной почты и над новым RT сервером, который будет включать в себя полезные для Комитета Нарушений и Службы Поддержки исправления. Кроме того, сотрудник James усердно работает над новым wildcard SSL сертификатом для обеспечения безопасности на сайтах поддоменов transformativeworks.org,
  в то же время Sidra работает над сложной задачей: необходимые Vault улучшения.

  У Совета был относительно спокойный месяц. Наши директора продолжали проводить еженедельные Приемные Часы и готовились к Октябрьской Встрече вместе с комитетом Стратегического Планирования. Стратегическое Планирование работали над внутренним тренингом по некоммерческим организациям и структурам, продолжая анализировать и писать отчеты для различных комитетов.

  V. ГЛАВНОЕ - ЛЮДИ

  Комитет Переводов занят интервью и подготовкой своих многочисленных новобранцев, которые были приняты в процессе успешного набора добровольцев. Они загрузили комитет Волонтеров и Рекрутинга координацией набора персонала. Кроме работы с приходящими и уходящими сотрудниками, Волонтеры и Рекрутинг были заняты решением внутрених проблем, заканчивали аудит базы данных и готовились к ежегодному проекту По-прежнему Готовы Служить, и собирали Годовой отчет 2013.

  Новые Председатели Комитетов: Aja (Разработка и Членский состав), Dan (Разработка и Членский состав), Kiri Van Santen (Коммуникации).
  Новый Штат Комитетов: James Baxter (Разработка и Членский состав).
  Новые Члены Рабочих Групп: Jenny McDevitt (Выборы), 2 (Выборы); Lady Oscar (AO3 Документация) и еще один член AO3 Документации.
  Новые Волонтеры Переводчики: MagdaC, Quarby, DeeCharlotte, sevenwonders, GreenFug, convincle, Eimry, Lextiel, Kyanite, Keito, Hayyu Anshary, Jáchym Fitris, Iristiel, chocochino, Amalia Blondet, Artmetica, Sanni L., A Walker, firebreathing, Magdalena A и еще 14 новичков.

  Уходящие Председатели Комитета: Lesann (Разработка и Членский состав).
  Уходящие Руководители Рабочих Групп: Matty Lynne (AO3 Документация).
  Уходящий Штат Комитетов: Lesann (Разработка и Членский состав), vtn (Сортировка Тегов), Sherry (Комитет Нарушений), girlmarauders (Служба Поддержки), Nikibee (Служба Поддержки), Jenn Calaelen (Сортировка Тегов), Ellen Fleischer (Веб Стратегия, Дизайн & Разработка), Kit Paige (Перевод), victoriajm (Перевод), Charlotte (Перевод), lisaa35 (Комитет Нарушений ) и еще 2 члена комитета Нарушений.
  Уходящие Члены Рабочих Групп: Richard Davie (AO3 Документация).

 • Elokuun 2014 uutiskirje, numero 83

  By Priscilla Del Cima on Saturday, 6 September 2014 - 5:25pm
  Message type:
  Tags:

  caitien tekemä banneri, jossa on kuva lehdestä, jonka sivuilla on logo OTW:stä ja sen projekteista.

  Lisätietoa toimikuntiemme toiminnasta löydät nettisivujemme toimikuntalistasta.

  I. OSALLISTU SYYSKUUN TYNKÄTALKOISIIN!

  Wiki-toimikunta järjestää tänäkin vuonna syyskuun tynkätalkoot, jotka rohkaisevat niin uusia kuin kokeneitakin Fanloren muokkaajia täydentämään tynkäartikkeleita. Tynkä on Fanloressa oleva artikkeli, joka on alamittainen ja josta puuttuu tärkeää tietoa. Tällä hetkellä Fanloressa on yli 1600 artikkelia, jotka on merkitty tyngiksi. Olet tervetullut käyttämään listaa apuna löytääksesi artikkelin, jonka sisällöstä tiedät jotakin ja johon voit sitten lisätä uutta tietoa.

  Uusia tulokkaita auttaakseen Wiki-toimikunta järjestää muokkausbileet sunnuntaina 14. syyskuuta klo 19:00 UTC-aikaa (mihin aikaan minun aikavyöhykkeelläni?) Fanloren chat-huoneessa, jossa voit joko esittää kysymyksiä tai vain työstää artikkeleita muiden kanssa.

  II. TAAS SE AIKA VUODESTA

  Fanivideot & multimedia -toimikunta työskentelee jälleen Oikeusneuvonnan ja Electronic Frontier Foundationin (EFF) kanssa, jotta fanivideoiden, AMV:iden ja muiden ei-kaupallisten videoremixien tekijöillä olisi erivapaus DMCA-laista, mikä sallii heidän rikkovan mediatiedostojen kopiointisuojauksen. OTW (Transformatiivisten teosten järjestö) voitti oikeuden kopioida materiaalia DVD:iltä vuonna 2010; vuonna 2012 uudistimme kyseisen erivapauden ja laajensimme sitä kattamaan digitaaliset lataukset (iTunes, Amazon Unbox, jne.). Vuonna 2015 pyrimme saamaan myös Blu-Ray -levyt erivapauden piiriin. Juuri nyt keräämme tietoa fanivideoiden tekijöiltä siitä, miten he saavat videopätkiä Blu-Ray -lähteistä ja miksi Blu-Ray on niin tärkeä.

  Elokuussa Oikeusneuvonta vastasi useisiin faneilta tulleisiin lakia koskeviin kyselyihin ja jatkoi työtään USPTO:n Green Paper DMCA-työryhmässä. Toimikunta myös jätti vastineen väitetyn tekijänoikeuden haltijan vaatimukselle.

  Avoimet ovet -toimikunta on ahertanut dokumentaation, työn alla olevien arkistosiirtojen ja vanhojen juttujen sulkemisen (ja uudelleen avaamisen!) parissa, kun taas aikakausjulkaisusta vastaava toimikunta on numeron 17 tuotannon viimeisissä vaiheissa; se julkaistaan 15. syyskuuta. Toimikunta tekee myös töitä maaliskuun ja kesäkuun 2015 erikoisnumeroiden parissa, jotka ovat "Performance and Performativity" (Esitys ja esityksellisyys) sekä "European Fandoms and Fan Objects" (Eurooppalaiset fandomit ja fanitavarat). Kaiken tämän hässäkän keskellä julkaisun toimittaja Karen Hellekson ehti Lontoossa järjestettyyn 72. WorldCon-tapahtumaan pitämään sen teemaan liittyvän akateemisen luennon.

  III. AO3:N PUOLELLA

  Esteettömyys, design & teknologia -toimikunta (AD&T) on pinnistänyt eetteriin kolme uutta koodipäivitystä elokuussa, mikä on hieman aiempaa tahtia hitaammin. Käyttäjien aktiivisuus Archive of Our Own – AO3:ssa (Oma arkisto) ei kuitenkaan elokuussa ollut hidasta nähnytkään! 10. elokuuta oli ensimmäinen sunnuntai (aina viikon kiireisin päivä), jolloin sivustoa katsottiin yli kymmenen miljoonaa kertaa, keskimäärin 7000 kertaa minuutissa.

  Kaiken tuon hulinan lisäksi Väärinkäytökset sai 198 ilmoitusta viime kuussa - vain 18 on enää selvittämättä! Käyttäjätuki oli myös kiireinen elokuussa: se sai 458 tukipyyntöä ja rapiat kuun viimeisiin päiviin mennessä. Se myös järjesti monikielisen live-chatin yhdessä Käännös-toimikunnan kanssa auttaakseen käyttäjiä. Käyttäjätuki tulee rekrytoimaan uusia vapaaehtoisia lokakuussa, joten jos haluat auttaa AO3:n käyttäjiä, pidä silmäsi auki ensi kuussa toimikunnan tiedotteiden varalta.

  Avainsanojen järjestely -toimikunnan jäsenet auttoivat Käyttäjätuen tiimiä muutaman monimutkaisen avainsanoihin liittyvän pyynnön kanssa. Toimikunta kiittää kovasti AD&T:n ihmisiä vinkeistä siihen, mitä tehdä palvelinten rajoitusten ja ohjelmointivirheiden suhteen.

  IV. HALLINTO & TOIMINTA

  Henkilökunta vaihtui Kehitys & jäsenyys -toimikunnassa, kun edellinen puheenjohtaja Lesann astui sivuun ja uusiksi puheenjohtajiksi tulivat Aja ja Dan. James Baxter liittyi uutena jäsenenä toimikuntaan tekemään graafista suunnittelua lokakuun kampanjaa varten. Toimikunta järjesti Nine Worlds- ja LonCon 3 -tapahtumiin paikalle OTW:n edustuksen, ja teki yhteistyötä Electronic Frontier Foundationin ja muiden järjestöjen kanssa Dragon Conissa Project Secret Identityn merkeissä.

  Ylläpito voi ilokseen ilmoittaa onnistuneensa OTW:n eri toimintojen siirtämisessä eri palvelinten ristiksi: Vault-järjestelmälle osoitetun oman palvelimen lisäksi tavoitteena on luoda oma postituspalvelin ja uusi RT-palvelin, jotka tulevat parantamaan Ylläpidon ja väärinkäytöksistä vastaavan toimikunnan tehokkuutta. Jäsenistämme James on tämän lisäksi tehnyt valtavasti töitä uuden laajan SSL-sertifikaattimme käyttöönottamiseksi useilla transformativeworks.org -osoitteen alasivuilla niiden turvallisuuden parantamiseksi, ja Sidra on urheasti ottanut hoitaakseen Vault-järjestelmän parannusmahdollisuuksien kartoittamisen.

  Johtokunnalla on ollut suhteellisen hiljainen kuukausi, joskin he ovat olleet viikoittain paikalla virtuaalitoimistollaan ja suunnitelleet lokakuun tapaamista yhdessä Strategisen suunnittelun toimikunnan kanssa. Strateginen suunnittelu on järjestänyt sisäisiä koulutuksia voittoa tavoittelemattomien järjestöjen toiminnasta ja sisäisestä organisaatiosta, minkä lisäksi se on jatkanut kyselyiden tekoa ja raportointia muille toimikunnille.

  V. IHMISET KAIKKI KAIKESSA

  Käännös-toimikunnalla on paljon hommaa uusien vapaaehtoisten haastattelemisessa ja kouluttamisessa onnistuneen kampanjan jälkeen. Se on samalla pitänyt kiireisenä Vapaaehtoistyön & rekrytoinnin toimikunnan, joka järjesti tapahtuman yhdessä Käännöksen kanssa. Uudesta ja poistuvasta henkilökunnasta huolehtimisen lisäksi vapaaehtoistyötä organisoiva toimikunta on vastannut sisäisiin pyyntöihin, saattanut loppuun oman tietokantansa tarkistuksen, valmistautunut vuosittaiseen Vielä Valmiina Palvelukseen -kyselyyn ja julkaissut vuoden 2013 Vuosiraporttinsa.

  Uusia toimikuntien puheenjohtajia: Aja (Kehitys & jäsenyys), Dan (Kehitys & jäsenyys), Kiri Van Santen (Viestintä)
  Uusia toimikuntien jäseniä: James Baxter (Kehitys & jäsenyys)
  Uusia työryhmien jäseniä: Jenny McDevitt (Vaalit) ja kaksi muuta Vaalit-työryhmän jäsentä; Lady Oscar (AO3-dokumentaatio) ja yksi muu AO3-dokumentaation jäsen.
  Uusia käännösvapaaehtoisia: MagdaC, Quarby, DeeCharlotte, sevenwonders, GreenFug, convincle, Eimry, Lextiel, Kyanite, Keito, Hayyu Anshary, Jáchym Fitris, Iristiel, chocochino, Amalia Blondet, Artmetica, Sanni L., A Walker, firebreathing, Magdalena A ja neljätoista muuta

  Poistuvia toimikuntien puheenjohtajia: Lesann (Kehitys & jäsenyys)
  Poistuvia työryhmien vetäjiä: Matty Lynne (AO3-dokumentaatio)
  Poistuvia toimikuntien jäseniä: Lesann (Kehitys & jäsenyys), vtn (Avainsanojen järjestely), Sherry (Väärinkäytökset), girlmarauders (Käyttäjätuki), Nikibee (Käyttäjätuki), Jenn Calaelen (Avainsanojen järjestely), Ellen Fleischer (Www-strategia, -design & -kehittäminen), Kit Paige (Käännös), victoriajm (Käännös), Charlotte (Käännös), lisaa35 (Väärinkäytökset) ja kaksi muuta Väärinkäytökset-toimikunnan jäsentä.
  Poistuvia työryhmien jäseniä: Richard Davie (AO3-dokumentaatio)

 • Nyhetsbrev augusti 2014, nummer 83

  By Ridicully on Saturday, 6 September 2014 - 4:57pm
  Message type:
  Tags:

  Banderoll som föreställer en dagstidning med OTWs namn och logga såväl som namnen på dess projekt på sidorna. Gjord av caitie.

  För mer information om våra kommittéers inriktningar, läs listan på kommittéer på vår webbsida.

  I. TA DEL AV STUBB-SEPTEMBER!

  Wiki-kommittén organiserar Stub September (Stubb-september) igen i år, då både nykomlingar och Fanlore-veteraner uppmuntras att välja en stubb och utöka den. En stubb är en artikel på Fanlore som är ofullständig och saknar viktig information. Just nu finns det över 1600 sidor på Fanlore som definieras som stubbar. Du får gärna använda listan för att hitta en sida där du vet något om ämnet och sedan redigera sidan för att lägga till din nya information.

  För att hjälpa nybörjare att komma igång kommer Wiki-kommittén att ordna en redigeringsfest på söndagen den 14:e september klockan 19:00 UTC (vilken tid är det i min tidszon?) i chattrummet för Fanlore, dit du kan komma och ställa frågor, eller bara arbeta med artiklar tillsammans med andra.

  II. DÅ VAR DET DAGS IGEN

  Fanvideo & Multimedia arbetar återigen tillsammans med vår Juridiska Kommitté såväl som med Electronic Frontier Foundation (EFF) för att begära ett DMCA-undantag för att ge skapare av fanvideor, AMV och andra remixvideor rätten att bryta kopieringsskyddet på mediafiler. 2010 vann OTW (Organisationen för Transformativa Verk) rätten att rippa DVD:er; 2012 blev den rätten förnyad och utökad till att gälla även digitala nedladdningar (iTunes, Amazon Unbox, etc.). 2015 kommer vi att lobba för att även Blu-Ray ska läggas till. I detta skede samlar vi information: vi ber fanvideoskapare att berätta för oss hur de får videoklipp från Blu-Ray-källor och varför Blu-Ray är viktigt.

  I augusti svarade Juridiska också på ett flertal juridikfrågor från fans och fortsatte sitt arbete med arbetsgruppen kring DMCA angående USPTOs grönbok, samt svarade på ett anspråk från en påstådd upphovsrättsinnehavare.

  Open Doors (Öppna Dörrar) har arbetat med dokumentation, pågående importeringar och att stänga (eller återuppta!) gamla fall. Tidskrift håller på att färdigställa produktionen av nummer 17, som kommer att publiceras den 15:e september. De arbetar också på de två specialnumren för mars och juni 2015, som handlar om “Performance and Performativity” (Uppträdande och performativitet) respektive “European Fandoms and Fan Objects” (Europeiska fandoms och fanniska föremål.) Redaktören Karen Hellekson var också akademisk huvudtalare på WorldCon 72 i London.

  III. HOS AO3

  Tillgänglighet, Design & Teknologi (AD&T) har gjort färdigt tre kodimplementeringar under augusti, en något långsammare månad än vanligt. Användaraktiviteten på Archive of Our Own – AO3 (Vårt Eget Arkiv) har däremot inte alls varit långsam! Den 10 augusti mätte vi vår första söndag (alltid den veckodag med mest aktivitet) med mer än 10 miljoner sidvisningar, vilket innebär ett genomsnitt på cirka 7.000 sidvisningar i minuten.

  För att hålla jämna steg med all denna aktivitet har vår Kommitté för Missbruk fått in 198 rapporter den senaste månaden. Alla utom 18 är nu lösta!
  Support jobbade också hårt denna månad: 458 ärenden, och fler att vänta, i slutet av augusti. De hade också en flerspråkig live-chat för att hjälpa användare, med hjälp från Översättning. Support kommer att söka fler volontärer i oktober, så om du vill hjälpa AO3s användare, håll ögonen öppna för deras annonsering nästa månad.

  Taggorganiserings medarbetare har hjälpt Support-teamet med några komplicerade ärenden som rörde taggar och vill därför tacka AD&T för deras råd när det gäller att kringgå server-restriktioner och buggar.

  IV. LEDNING OCH DRIFT

  Utveckling & Medlemskap genomgick personalförändringar, med föregående ordförande Lesann som nu slutade och Aja och Dan som tog plats som delande ordföranden i hennes ställe. Nya medarbetaren James Baxter kommer att arbeta med grafisk design som en del av oktobers värvningskampanj. Utveckling & Medlemskap samordnade också OTWs närvaro på fankongresserna Nine Worlds och LonCon 3 och samarbetade med Electronic Frontier Foundation och andra på Dragon Con som en del av Project Secret Identity (Projekt Hemlig Identitet).

  System har glädjen att rapportera att de har börjat föra över olika funktioner till olika virtuella maskiner, med OTWs Vault-plattform som det första som flyttats. De fortsätter också att arbeta på en mailserver och en ny RT-server, som kommer att innebära förbättringar för Support och Missbrukskommittén. Dessutom har medarbetaren James arbetat hårt med att tillämpa det nya wildcard SSL-certifikatet för att förbättra säkerheten på olika subdomäner till transformativeworks.org medan Sidra har den överväldigande uppgiften att se över de förbättringar av Vault som länge behövts.

  Styrelsen har haft en relativt lugn månad medan våra styrelsemedlemmar har fortsatt ha kontorstider varje vecka och planera för sitt möte i oktober tillsammans med Strategisk Planering. Strategisk Planering har arbetat med några interna upplärningspass om ickekommersiella organisationer och strukturer, samtidigt som de har fortsatt undersöka och skriva rapporter för ett flertal kommittéer.

  V. ALLT HANDLAR OM FOLKET

  Översättning är upptagna med att intervjua och träna sina många nya rekryter från den lyckosamma volontärjakten. De höll också Volontärer & Rekrytering upptagna med att samordna rekryteringen. Förutom att installera nya medarbetare och ta bort gamla så har Volontärer & Rekrytering även svarat på interna ärenden, gjort färdigt sin databasgranskning och förberett sig för den årliga Still Willing to Serve (Fortfarande Villig att Stå Till Tjänst), samt släppt sin Årsberättelse för 2013.

  Nya kommittéordföranden: Aja (Utveckling & Medlemskap), Dan (Utveckling & Medlemskap), Kiri Van Santen (Kommunikation)
  Nya kommittémedarbetare: James Baxter (Utveckling & Medlemskap)
  Nya medlemmar av arbetsgrupper: Jenny McDevitt (Valberedning) 2 (Valberedning); Lady Oscar (AO3 Dokumentation) och ytterligare en medlem av AO3 Dokumentation.
  Nya översättarvolontärer: MagdaC, Quarby, DeeCharlotte, sevenwonders, GreenFug, convincle, Eimry, Lextiel, Kyanite, Keito, Hayyu Anshary, Jáchym Fitris, Iristiel, chocochino, Amalia Blondet, Artmetica, Sanni L., A Walker, firebreathing, Magdalena A, och ytterligare 14.

  Avgående kommittéordföranden: Lesann (Utveckling & Medlemskap)
  Avgående ledare för arbetsgrupper: Matty Lynne (AO3 Dokumentation)
  Avgående kommittémedarbetare: Lesann (Utveckling & Medlemsskap), vtn (Taggorganisering), Sherry (Missbruk), girlmarauders (Support), Nikibee (Support), Jenn Calaelen (Taggorganisering), Ellen Fleischer (Webbstrategi, Design & Utveckling), Kit Paige (Översättning), victoriajm (Översättning), Charlotte (Översättning), lisaa35 (Missbruk) och ytterligare två medarbetare inom Missbruk.
  Avgående medlemmar av arbetsgrupper: Richard Davie (AO3 Dokumentation)

 • Boletín agosto 2014, Volumen 83

  By Ridicully on Saturday, 6 September 2014 - 4:55pm
  Message type:
  Tags:

  Banner hecho por caitie de un periódico con el nombre y logos de la OTW y sus proyectos en las páginas.

  Para más información acerca del alcance de nuestros comités, por favor visita la lista de comités en nuestro sitio web.

  I. ¡FORMA PARTE DEL STUB SEPTEMBER (Esbozo de setiembre)!

  El comité de Wiki está organizando un nuevo Esbozo de septiembre este año, el cual alienta tanto a lxs recién llegadxs como a lxs editorxs experimentadxs de Fanlore a elegir un esbozo y expandirlo. Un esbozo es un artículo en Fanlore que no está completamente desarrollado y requiere información importante. En este momento, existen más de 1600 páginas en Fanlore identificadas como esbozos. Te invitamos a buscar en la lista una página sobre un tema del que sepas algo y editarla agregando tu nueva información.

  Para ayudar a los recién llegados, la Wiki organizará un evento de edición el domingo 14 de septiembre a las 19:00 UTC (¿Qué hora es en mi huso horario?) en la sala de chat de Fanlore donde puedes acercarte y hacer preguntas, o simplemente trabajar en tus entradas junto con otras personas.

  II. DE REGRESO

  Fan Video y Multimedia está trabajando una vez más en conjunto con el Comité Legal y la Electronic Frontier Foundation (EFF) en un pedido de exención a la DMCA que otorgaría a los vidders, creadores de AMV y otros creadorxs de video remixes no comerciales, el derecho a dejar atrás la protección de copia de archivos multimedia.

  En 2010, la OTW (Organización para las Obras Transformativas) , ganó el derecho a copiar DVDs; en 2012, obtuvimos una renovación de la dispensa que fue expandida para incluir descargas digitales (iTunes, Amazon Unbox, etc.). En 2015, intentaremos incluir Blu-Ray. En este momento estamos en la etapa de recolección de datos, pidiéndole a los creadores de fan videos que hablen con nosotros sobre cómo consiguen clips de vídeo de fuentes en Blu-Ray y por qué el Blu-Ray es importante.

  En agosto, Legal también respondió varias consultas legales de fans y continuó su trabajo con el proyecto Green Paper de la USPTO, grupo de trabajo de la DMCA, y respondió a un reclamo de un supuesto titular de derechos de autor.

  Open Doors (Puertas Abiertas) ha estado trabajando en documentación, en el proceso de importación y en cerrar (¡o volver a abrir!) viejos casos, mientras que la Revista Académica está en las últimas etapas de producción de la edición número 17, la que será publicada el 15 de septiembre. También están trabajando en dos ediciones especiales para marzo y junio de 2015, acerca de “Rendimiento y performatividad” y “Fandoms europeos y objetos de fans” respectivamente. Mientras tanto, la editora Karen Hellekson fue una de las principales oradoras en la Worldcon 72 en Londres.

  III. EN AO3

  Accesibilidad, Diseño y Tecnología (AD&T) ha logrado incluir tres despliegues más en agosto, un mes particularmente lento. Sin embargo, la actividad de lxs usuarixs en Archive of Our Own - AO3 (Un Archivo Propio) ¡no ha sido para nada lenta! El 10 de agosto, registramos nuestro primer domingo (siempre el día más activo de la semana) con más de 10 millones de visitas de páginas y un promedio de 7,000 vistas por minuto.

  A la mano de toda esta actividad, Prevención de Abuso recibió 198 reportes el último mes. ¡Todos excepto 18 ya han sido resueltos! Soporte Técnico también tuvo un mes muy ocupado. Han recibido 458 reportes al acercarse el cierre de agosto. También realizaron un chat multilingüe para ayudar a lxs usuarixs con la ayuda de Traducción. Soporte Técnico va a reclutar nuevxs voluntarixs en octubre, así que si te interesa ayudar a lxs usuarixs de AO3, mantén los ojos abiertos para su anuncio el próximo mes.

  El personal de Organización de Etiquetas ayudó al equipo de Soporte con algunos reportes bastante complicados, relacionados con las etiquetas; asimismo, agradece al equipo de Accesibilidad, Diseño y Tecnología por sus consejos para trabajar con los errores y restricciones del servidor.

  IV. GESTIÓN Y OPERACIONES

  Desarrollo y Membresía ha tenido cambios de personal con la partida de la antigua jefa Lessann y la adición de Aja y Dan como nuevos co-jefes en su lugar. El nuevo miembro del personal, James Baxter, estará trabajando en diseños gráficos como parte de la campaña de octubre. Desarrollo y membresía también coordinó la presencia de la OTW en Nine Worlds y LonCon 3, y colaboró con la Electronic Frontier Foundation y otras en la Dragon Con como parte del Proyecto Identidad Secreta.

  Sistemas está feliz de comunicar que sus esfuerzos para derivar ciertas funciones hacia diferentes máquinas virtuales ha comenzado con el traslado de la plataforma Valult de la OTW, y continúan trabajando en un servidor para emails y un nuevo servidor RT, el que incluirá mejoras para beneficiar a Soporte Técnico y Prevención de Abuso. Además, el miembro del personal James ha estado trabajando arduamente aplicando nuestro nuevo certificado comodín SSL para asegurar varios sitios en los subdominios de transformativeworks.org, mientras que Sidra está emprendiendo la difícil tarea de ocuparse de las tan necesitadas mejoras a la plataforma Vault.

  La Junta ha tenido un mes relativamente tranquilo mientras que nuestros directores continuaron manteniendo Horas de Oficina semanalmente y planearon su retiro en octubre junto con Planeamiento Estratégico. Planeamiento Estratégico ha estado trabajando en sesiones de entrenamiento internas sobre organizaciones sin fines de lucro y estructuras mientras continuaron inspeccionando y escribiendo reportes para una gran variedad de comités.

  V. ES TODO SOBRE LA GENTE

  Traducción esta ocupado entrevistando y entrenando una gran cantidad de nuevos miembros voluntarios. Mantuvieron ocupado a Voluntariado y Reclutamiento, coordinando el reclutamiento. Además de ocuparse del personal que entra y parte, Voluntariado y Reclutamiento continúa respondiendo pedidos internos, terminando su revisión de base de datos y preparándose para el Aún Dispuestos a Servir anual, así como publicando su Reporte Anual 2013.

  Nuevxs jefxs de Comité: Aja (Desarrollo y Membresía), Dan (Desarrollo y Membresía), Kiri Van Santen (Comunicación)
  Nuevo personal de Comité: James Baxter (Desarrollo y Membresía)
  Nuevos miembros de Grupos de trabajo: Jenny McDevitt (Elecciones) 2 (Elecciones); Lady Oscar (Documentación para el AO3) y 1 miembro más en Documentación para el AO3.
  Nuevxs traductorxs voluntarixs: MagdaC, Quarby, DeeCharlotte, sevenwonders, GreenFug, convincle, Eimry, Lextiel, Kyanite, Keito, Hayyu Anshary, Jáchym Fitris, Iristiel, chocochino, Amalia Blondet, Artmetica, Sanni L., A Walker, firebreathing, Magdalena A, y 14 más.

  Jefxs de Comité salientes: Lesann (Desarrollo y Membresía)
  Líderes de grupos de trabajo salientes: Matty Lynne (Documentación para el AO3)
  Miembros del personal de comité salientes: Lesann (Desarrollo y Membresía), vtn (Organización de Etiquetas), Sherry (Prevención de Abuso), girlmarauders (Soporte Técnico), Nikibee (Soporte Técnico), Jenn Calaelen (Organización de Etiquetas), Ellen Fleischer (Estrategia, Diseño y Desarrollo Web), Kit Paige (Traducción), victoriajm (Traducción), Charlotte (Traducción), lisaa35 y otros dos miembros (Prevención de Abuso).
  Miembros de Equipos de trabajo salientes: Richard Davie (Documentación para el AO3)

 • Newsletter di agosto 2014, Volume 84

  By Ridicully on Saturday, 6 September 2014 - 4:53pm
  Message type:
  Tags:

  Banner creato da caitie con un giornale con il nome e il logo di OTW e i suoi progetti sulle pagine.

  Per ulteriori informazioni sugli ambiti di pertinenza delle nostre commissioni, ti preghiamo di visitare la lista dei comitati sul nostro sito.

  I. PARTECIPA A STUB SEPTEMBER!

  Anche quest’anno, il Comitato Wiki sta organizzando lo Stub September (Bozze di settembre), evento che incoraggia tanto i nuovi arrivati quanto gli editor più navigati di Fanlore a scegliere una bozza ed espanderla. Una bozza (stub) è un articolo di Fanlore rimasto poco sviluppato e dal quale mancano informazioni importanti. Al momento su Fanlore ci sono più di 1600 pagine classificate come bozze. Ti invitiamo a utilizzare quella lista per trovare una pagina riguardante un argomento che conosci e a modificare la pagina stessa per aggiungere le informazioni che hai.

  Per aiutare gli ultimi arrivati a cominciare, il comitato Wiki terrà una festa delle modifiche domenica 14 settembre alle 19:00 UTC (a che ora è nel mio fuso orario?) nella chat room di Fanlore, in cui potrete venire e fare domande, o semplicemente lavorare assieme ad altra gente.

  II. DI NUOVO QUI

  Ancora una volta, Fanvideo & Multimedia sta collaborando con il nostro Supporto Legale oltre che con Electronic Frontier Foundation (EFF) per inviare una petizione per un’esenzione dal DMCA che garantisca ai fanvidder e ai creatori di AMV e di altri remix video non commerciali il diritto di infrangere le protezioni anti-copia dei file mediatici. Nel 2010 OTW (Organizzazione per i Lavori Trasformativi) ha ottenuto il diritto di riversare DVD in formato digitale; nel 2012, abbiamo ottenuto il rinnovo dell’esenzione e l’abbiamo fatta espandere affinché includesse i download digitali (iTunes, Amazon Unbox, ecc.). Nel 2015 faremo pressione affinché vengano aggiunti anche i Blu Ray. Al momento siamo nella fase di raccolta dati: stiamo chiedendo ai creatori di fanvideo di spiegarci come ottengono le sequenze video da fonti Blu Ray e perché i Blu Ray sono importanti.

  Ad agosto, Supporto Legale ha anche risposto a numerose domande legali poste dai fan e ha continuato a lavorare con il gruppo di lavoro sul DMCA del Libro Verde dell’USPTO (Ufficio Brevetti degli USA), e ha risposto a un reclamo da parte di un presunto detentore di copyright.

  Porte Aperte ha lavorato alla documentazione, alle importazioni in corso e alla chiusura (o riapertura!) di vecchi casi, mentre Journal è agli ultimi stadi di produzione del numero 17, che verrà pubblicato il 15 settembre. I membri del comitato stanno anche lavorando ai due numeri speciali di marzo e giugno 2015, rispettivamente “Performance and Performativity” e “European Fandoms and Fan Objects”. Nel frattempo, l’editor Karen Hellekson è stata la relatrice accademica chiave della WorldCon 72 tenutasi a Londra.

  III. INTANTO SU AO3

  Accessibilità, Design e Tecnologia (AD&T) è riuscito a far entrare tre nuove release nel mese di agosto, che è generalmente un po’ più rilassato. Ad ogni modo, l’attività degli utenti su Archive of Our Own – AO3 (Archivio Tutto Per Noi) non è stata per nulla rilassata! Il 10 agosto abbiamo registrato la nostra prima domenica (sempre il giorno più indaffarato della settimana) con più di 10 milioni di visualizzazioni e una media di circa 7.000 visualizzazioni al minuto.

  E assieme a tutta quest’attività, il mese scorso Violazioni ha ricevuto 198 segnalazioni, e tutte tranne 18 sono state risolte! Anche Supporto ha avuto un mese molto, molto impegnativo: 458 (e più) segnalazioni alla fine di agosto. Con l’aiuto di Traduzione hanno anche tenuto una livechat in varie lingue per dare assistenza agli utenti. A ottobre Supporto avvierà il reclutamento: se ti piace l’idea di aiutare gli utenti di AO3, tieni gli occhi aperti per l’annuncio in uscita il mese prossimo.

  Lo staff di Organizzazione Tag ha aiutato il team di Supporto con alcune complicate segnalazioni legate alle tag e ringrazia il team di AD&T per i loro consigli su come aggirare alcuni bug e le restrizioni imposte dai server.

  IV. AI POSTI DI COMANDO

  Sviluppo & Iscrizioni ha affrontato dei cambi di personale con la partenza della presidentessa di comitato Lesann e la sua sostituzione con i co-presidenti Aja e Dan. Il nuovo membro dello staff James Baxter lavorerà al design grafico della raccolta fondi di ottobre. Sviluppo & Iscrizioni ha anche coordinato la presenza di OTW a Nine Worlds e a LonCon 3, oltre a collaborare con Electronic Frontier Foundation e altri a Dragon Con nell’ambito del Project Secret Identity (Progetto Identità Segreta).

  Il comitato Sistemi è lieto di segnalare che i suoi sforzi di distribuire funzioni differenti su macchine virtuali differenti ha finalmente cominciato a dare frutti con il trasferimento della piattaforma Vault di OTW, e continua a lavorare ad un server per le mail e un nuovo server RT che includa miglioramenti a beneficio di Supporto e Violazioni. In più, il nostro membro dello staff James sta lavorando sodo per applicare il nostro nuovo certificato SSL e rendere sicuri vari siti subdomini di transformativeworks.org, mentre Sidra sta affrontando la dura sfida di pensare a dei miglioramenti a lungo agognati per Vault.

  Il Consiglio ha avuto un mese relativamente tranquillo mentre i nostri direttori hanno continuato a seguire degli orari d’ufficio settimanali e a pianificare il loro ritiro di ottobre assieme a Strategie. Strategie si è occupato di alcune sessioni di formazione sulle organizzazioni e le strutture non-profit pur continuando a lavorare sui sondaggi e a scrivere resoconti per svariati comitati.

  V. PARTE TUTTO DAL BASSO

  A Traduzione sono impegnati con i colloqui e la formazione dei numerosi nuovi volontari dopo la loro riuscita campagna di reclutamento. Hanno tenuto occupato Volontari & Reclutamento con il coordinamento della campagna. Oltre che ad immettere e pensionare del personale, Volontari & Reclutamento è stato anche impegnato a rispondere a richieste interne, a finire la revisione del loro database e a prepararsi per l’annuale Still Willing to Serve; oltre che a pubblicare il loro Rapporto Annuale per il 2013.

  Nuovi presidenti di comitato: Aja (Sviluppo & Iscrizioni), Dan (Sviluppo & Iscrizioni, Kiri Van Santen (Comunicazioni)
  Nuovi membri dello staff di comitato: James Baxter (Sviluppo & Iscrizioni)
  Nuovi membri dei gruppi di lavoro: Jenny McDevitt (Elezioni) 2 (Elezioni); Lady Oscar (Documentazione AO3) e 1 altro membro di Documentazione AO3.
  Nuovi volontari per Traduzione: MagdaC, Quarby, DeeCharlotte, sevenwonders, GreenFug, convincle, Eimry, Lextiel, Kyanite, Keito, Hayyu Anshary, Jáchym Fitris, Iristiel, chocochino, Amalia Blondet, Artmetica, Sanni L., A Walker, firebreathing, Magdalena A e altri 14.

  Presidenti di comitato uscenti: Lesann (Sviluppo & Iscrizioni)
  Capigruppo uscenti: Matty Lynne (Documentazione AO3)
  Membri dello staff di comitato uscenti: Lesann (Sviluppo & Iscrizioni), vtn (Organizzazione Tag), Sherry (Violazioni), girlmarauders (Supporto), Nikibee (Supporto), Jenn Calaelen (Organizzazione Tag), Ellen Fleischer (Strategie Web, Design & Sviluppo), Kit Paige (Traduzione), victoriajm (Traduzione), Charlotte (Traduzione), lisaa35 (Violazioni) e altri 2 membri dello Staff di Violazioni..
  Membri di Gruppi di Lavoro uscenti: Richard Davie (Documentazione AO3)

 • Laporan Berkala Bulan Agustus 2014, Volume 83

  By Ridicully on Saturday, 6 September 2014 - 4:52pm
  Message type:
  Tags:

  Spanduk sebuah koran dengan nama dan logo OTW serta proyek-proyeknya pada halamanya yang dibuat oleh caite.

  Untuk informasi lebih lanjut mengenai ruang lingkup komite-komite kami, silakan lihat daftar komite di website kami.

  I. AYO IKUTI STUB SEPTEMBER !

  Komite Wiki akan mengadakan kembali Stub September tahun ini, yang mengajak para pendatang baru dan editor Fanlore berpengalaman untuk memilih sebuah stub dan mengembangkannya. Sebuah stub nnadalah artikel Fanlore yang belum dikembangkan dan tidak memiliki informasi penting. Pada saat ini, terdapat lebih dari 1600 laman di Fanlore yang digolongkan sebagai stub. Kalian diajak untuk menggunakan listing tersebut untuk menemukan laman yang topiknya kalian ketahui dan kalian edit untuk menambahkan informasi pada laman tersebut.

  Untuk membantu para pendatang baru, Komite Wiki mengorganisir acara penyuntingan pada hari Minggu, 14 September at 19:00 UTC (jam berapadi zona waktu saya?) di ruang chat Fanlore dimana kalian dapat bertanya atau mengerjakan entri bersama orang lain.

  II. DEJA VU

  Video Fan & Multimedia kembali bekerja sama dengan Komite Hukum dan Electronic Frontier Foundation (EFF) mengajukan petisi untuk meminta agar DMCA memberikan izin melewati sistem pencegahan salinan (copy-protection) bagi vidders, pembuat AMV, dan pembuat remix video nirlaba lainnya sebagai pengecualian aturan. Pada tahun 2010, OTW (Organisasi untuk Karya Transformatif) memenangkan hak untuk menyalin DVD; di 2012, pembaruan untuk pengecualian tersebut diperbarui dan diperluas untuk mencakup unduhan digital (iTunes, Amazon Unbox, dsb.). Di 2015, kita akan berusaha untuk mendapatkan izin penyalinan Blu-Ray. Saat ini, kita pada masa pengumpulan data : meminta para pembuat video penggemar untuk berbicara dengan kami mengenai bagaimana mereka mendapatkan video klip dari sumber Blu-Ray dan mengapa Blu-Ray penting.

  Pada bulan Agustus, Komite Hukum juga merespons beberapa pertanyaan hukum dari para penggemar dan melanjutkan kerja samanya dengan USPTO Green Paper Pokja DMCA, dan merespons untuk tuntutan dari para pemegang hak paten.

  Open Doors(Pintu Terbuka) telah mengerjakan dokumentasi, impor berkelanjutan, dan menutup (atau membuka!) kasus-kasus lama, ketika Jurnal berada pada fase terakhir dari produksi terbitan 17, yang akan dipublikasikan pada tanggal 15 September. Mereka juga mengerjakan dua terbitan khusus untuk Maret dan Juni 2015, mengenai 'Kinerja dan Performativitas’ serta 'Fandom Eropa dan Obyek Fans’, secara berurutan. Pada saat yang bersamaan, editor Karen Hellekson memberikan sambutan akademis pada WorldCon 72 di London.

  III. SEPUTAR AO3

  Accessibility, Design and Technology (AD&T) telah melakukan tiga penyebaran di Agustus, yang merupakan bulan yang lebih lesu dari biasanya. Namun, aktivitas pengguna pada Archive of Our Own – AO3 (Arsip Milik Kami) tidak lesu sama sekali! Pada tanggal 10 Agustus, kami mencatat hari Minggu pertama kami (selalu hari paling sibuk dalam seminggu) dengan lebih dari10 juta tampilan halaman, rata-rata 7,000 tampilan halaman per menit.

  Untuk membarengi semua aktivitas, (Komite) Pelanggaran menerima 198 laporan di bulan lalu. Semua sudah terselesaikan, hanya tersisa 18 laporan! Tim Dukungan juga mengalami bulan yang sibuk; mereka menerima 458 tiket dan meningkat ketika bulan Agustus akan berakhir. Mereka juga mengadakan sebuah obrolan langsung dalam berbagai bahasa untuk membantu para pengguna dengan dukungan dari Penerjemah. Tim Dukungan akan melakukan perekrutan di bulan Oktober, jadi bila Anda ingin membantu para pengguna AO3, tunggu pengumumannya bulan depan.

  Staf Manajemen Tanda membantu tim Bantuan untuk beberapa tiket yang terkait dengan tanda, dan mengucapkan terima kasih pada tim AD&T untuk saran mereka mengenai cara mengatasi keterbatasan server dan galat.

  IV. MANAJEMEN & OPERASI

  Development & Membership (Pengembangan dan Keanggotaan) mengalami perubahan anggota dengan mundurnya mantan ketua Lesann dan adanya Aja dan Dan sebagai pengganti ketua. Staf baru James Baxter akan mengerjakan desain grafis yang akan digunakan sebagai bagian dari penggalangan anggota bulan Oktober kelak. Mereka juga mengatur kehadiran OTW di Nine Worlds dan LonCon 3, dan bekerjasama dengan Electronic Frontier Foundation dan organisasi lainnya di Dragon Con sebagai bagian dari Project Secret Identity.

  Sistem melaporkan dengan senang hati bahwa upaya mereka untuk melahirkan mesin virtual yang berbeda dari fungsi yang berbeda telah dimulai dengan perpindahan fungsi Vault OTW, dan mereka terus bekerja pada server mail dan server RT baru, yang akan mencakup perbaikan yang akan bermanfaat bagi Support & Abuse (Dukungan dan Penyalahgunaan). Selain itu, James, seorang staf, telah bekerja keras menerapkan sertifikat SSL wildcard baru untuk mengamankan berbagai situs di subdomain transformativeworks.org, sementara Sidra sedang melakukan tugas berat, yaitu merencanakan pengembangan Vault yang sangat dibutuhkan.

  Direksi mengalami bulan relatif tenang sementara direktur kami terus mengadakan Jam Kerja mingguan dan merencanakan Retret Oktober bersama Strategic Planning (Perencanaan Strategis). Perencanaan Strategis telah telah bekerja pada beberapa sesi pelatihan internal tentang organisasi nirlaba dan strukturnya, sambil terus melakukan survei dan menulis laporan untuk berbagai komite.

  V. SEMUA TENTANG RELAWAN

  Komite Penerjemah sibuk mewawancarai dan melatih banyak relawan baru mereka dari rekrutmen relawan mereka yang sukses. Mereka membuat komite Volunteers & Recruiting (Relawan dan Rekrutmen) sibuk mengatur proses rekrutmen. Selain melantik dan mempensiunkan relawan, Volunteers & Recruiting (Relawan dan Rekrutmen) telah menjawab permintaan internal, menyelesaikan pemeriksaan basis data mereka, bersiap-siap untuk survei Still Willing to Serve (Masih Bersedia untuk Melayani) tahunan dan menerbitkan Laporan Tahunan 2013 mereka.

  Ketua Komite Baru: Aja (Pengembangan dan Keanggotaan), Dan (Pengembangan dan Keanggotaan), Kiri Van Santen (Komunikasi)
  Staff Komite Baru: James Baxter (Pengembangan dan Keanggotaan)
  Anggota Pokja Baru: Jenny McDevitt (Pemilu) 2 (Pemilu); Lady Oscar (Dokumentasi AO3) and 1 Anggota Dokumentasi AO3 yang lain.
  Relawan Penerjemah Baru : MagdaC, Quarby, DeeCharlotte, sevenwonders, GreenFug, convincle, Eimry, Lextiel, Kyanite, Keito, Hayyu Anshary, Jáchym Fitris, Iristiel, chocochino, Amalia Blondet, Artmetica, Sanni L., A Walker, firebreathing, Magdalena A, and 14 lainnya.

 • Newsletter de Agosto de 2014, Volume 83

  By Priscilla Del Cima on Saturday, 6 September 2014 - 4:50pm
  Message type:
  Tags:

  Banner feito por caitie de um jornal com o nome e a logo da OTW e de seus projetos nas páginas.

  Para mais informações sobre a função de nossos comitês, por favor acesse a lista de comitês em nosso site.

  I. PARTICIPE NO STUB SEPTEMBER!

  O comitê Wiki está organizando novamente este ano a Stub September, uma campanha para encorajar editorxs, tanto iniciantes quanto experientes, a escolherem um artigo da Fanlore que seja curto e o expandir. Um "stub", ou esboço, é um artigo na Fanlore a que faltam informações importantes, e que precisa ser mais desenvolvido. No momento, há mais de 1600 páginas existentes na Fanlore que são identificadas como esboços. Sinta-se à vontade para usar a lista acima para achar um artigo sobre o qual você saiba algo que possa adicionar à página.

  Para ajudar quem estiver se aventurando a editar a Fanlore pela primeira vez, a equipe Wiki organizará uma festa de edição no domingo, 14 de setembro às 19:00 UTC (a que horas será isso no meu fuso horário?) no chatroom da Fanlore. Você pode vir fazer perguntas, ou só para ter companhia enquando edita artigos.

  II. LÁ VAMOS NÓS DE NOVO

  A equipe de Fan Video e Multimídia está mais uma vez trabalhando em conjunto com o Jurídico e a Electronic Frontier Foundation (EFF) para requerer uma exceção ao DMCA (Digital Millenium Copyright Act) norte-americano, garantindo o direito de vidders, criadorxs de AMV e outrxs criadorxs de remix não comercial de vídeo a violarem a proteção anti-cópia em arquivos de mídia. Em 2010, a OTW (Organização para Obras Transformativas) conquistou o direito de ripar DVDs; em 2012, essa exceção foi renovada e expandida para incluir também downloads digitais (iTunes, Amazon, etc.). Em 2015, vamos batalhar pela inclusão do Blu-Ray. No momento estamos no estágio de agregar informação: estamos pedindo a criadorxs de fan video que entrem em contato conosco para dizer como obtêm clipes de vídeo de mídias Blu-Ray, e o porquê do Blu-Ray ser importante.

  Em agosto, o Jurídico também respondeu a diversas questões jurídicas de fãs, e continuou a trabalhar com o grupo de trabalho dedicado a discutir o DMCA do projeto Green Paper do Gabinete de Patentes e Marcas Registradas (USPTO). A equipe também respondeu uma alegação de umx supostx detentorx de copyright.

  O time do Open Doors (Portas Abertas) tem se dedicado a documentação, a importações em progresso, e a fechar (ou reabrir!) casos antigos. Enquanto isso, Publicação Acadêmica está nos estágios finais de produção de sua edição de número 17, que será publicada dia 15 de setembro. Estão também trabalhando nas duas edições especiais de março e junho de 2015, que serão, respectivametne, sobre "Performance e Performatividade" e "Fandoms e Seus Objetos no Contexto Europeu". A editora do TWC Karen Hellekson foi uma das palestrantes principais na WorldCon 72, em Londres.

  III. NO AO3

  A equipe Acessibilidade, Design e Tecnologia (AD&T) conseguiu fazer três deploys (implementações de código) em agosto, fazendo deste um mês um pouco mais lento do que o normal. No entanto, o nível de atividade de usuárixs no Archive of Our Own – AO3 (Nosso Próprio Arquivo) não foi nem um pouco lento! Dia 10 de agosto, tivemos o nosso primeiro domingo — que é sempre o dia de maior atividade da semana — com mais de 10 milhões de acessos, em média cerca de 7 mil acessos por minuto.

  Junto a toda essa atividade, o time de Abuso recebeu 198 denuncias no último mês. Todas elas, exceto 18, já foram resolvidas! Suporte também teve um mês super ocupado: 458 solicitações, e esse número só cresce conforme agosto vai chegando ao fim. O comitê também realizou, com o auxílio da equipe de Tradução, um chat ao vivo em vários idiomas aberto ao público para dar assistência a usuárixs. O time de Suporte recrutará para novas vagas em outubro, então caso você queira ajudar usuárixs no AO3, fique de olho no anúncio mês que vem.

  O comitê de Organização de Tags ajudou o time de Suporte com algumas solicitações complicadas acerca de tags, e agradece à equipe de AD&T por seus conselhos acerca de como lidar com bugs e restrições dos servidores.

  IV. ASSUNTOS INTERNOS

  Desenvolvimento e Membros teve mudanças na equipe, com a saída da líder anterior, Lesann, e a entrada em seu lugar dxs novxs líderes, Aja e Dan. James Baxter também se juntou ao time para trabalhar como designer para a campanha de outubro da OTW. O time de Desenvolvimento e Membros também coordenou presenças da OTW nas convenções Nine Worlds e LonCon 3, e colaborou com a Electronic Frontier Foundation (EFF) e outras na Dragon Con, como parte do Project Secret Identity (Projeto Identidade Secreta).

  O pessoal de Sistemas tem o prazer de anunciar que os esforços na direção de particionar diferentes funções entre máquinas virtuais distintas teve seu pontapé inicial com a migração da plataforma Vault da OTW. A equipe também está trabalhando em um servidor de email, e em um novo servidor dedicado ao RT, o que gerará melhorias para beneficiar as equipes de Suporte e Abuso. Além disso, um dos membros do time, James, tem trabalhado duro para aplicar nosso novo certificado wildcard SSL a diversos subdomínios do nosso site transformativeworks.org; Sidra, por sua vez, está enfrentando a amedrontadora tarefa de implementar no Vault melhorias de que necessitamos há tempos.

  A Direção teve um mês relativamente calmo; nossxs diretorxs continuaram a disponibilizar seus horários de atendimento semanais e a planejar seu encontro de outubro junto com a equipe de Planejamento Estratégico. Esta última vem realizando treinamentos internos sobre a estrutura de organizações de fins não econômicos; está também conduzindo pesquisas e entrevistas e redigindo relatórios sobre diversos comitês.

  V. MUDANÇAS NA EQUIPE OTW

  Tradução está a todo vapor entrevistando e treinando muitxs novxs integrantes que atenderam a abertura de vagas. O comitê deu muito trabalho ao time de Voluntárixs e Recrutamento para coordenar esse processo. Além de registrar todas as entradas e saídas de pessoal do mês, Voluntárixs e Recrutamento respondeu solicitações internas, terminou a auditoria de seu banco de dados, e está se preparando para a edição de 2014 de seu projeto anual "Still Willing to Serve" (Ainda Dispostx a Trabalhar) e lançou seu Relatório Anual de 2013.

  Novxs líderes de comitê: Aja (Desenvolvimento e Membros), Dan (Desenvolvimento e Membros), Kiri Van Santen (Comunicação)
  Novos membros de comitê: James Baxter (Desenvolvimento e Membros)
  Novos membros de grupos de trabalho: Jenny McDevitt (Eleições) 2 (Eleições); Lady Oscar (Documentação para o AO3) e 1 outro membro de Documentação para o AO3.
  Novxs tradutorxs: MagdaC, Quarby, DeeCharlotte, sevenwonders, GreenFug, convincle, Eimry, Lextiel, Kyanite, Keito, Hayyu Anshary, Jáchym Fitris, Iristiel, chocochino, Amalia Blondet, Artmetica, Sanni L., A Walker, firebreathing, Magdalena A, e 14 outrxs

  Deixou a liderança de comitê: Lesann (Desenvolvimento e Membros)
  Deixou a liderança de grupo de trabalho: Matty Lynne (Documentação para o AO3)
  Deixaram comitês: Lesann (Desenvolvimento e Membros), vtn (Organização de Tags), Sherry (Abuso), girlmarauders (Suporte), Nikibee (Suporte), Jenn Calaelen (Organização de Tags), Ellen Fleischer (Estratégia, Design e Desenvolvimento da Web), Kit Paige (Tradução), victoriajm (Tradução), Charlotte (Tradução), lisaa35 (Abuso) e 2 outroxs membros de Abuso.
  Deixaram grupos de trabalho: Richard Davie (Documentação para o AO3)

 • Newsletter August 2014, Ausgabe 83

  By Ridicully on Saturday, 6 September 2014 - 4:50pm
  Message type:
  Tags:

  Banner von caitie; eine Zeitung mit den Namen und Logos der OTW und ihrer Projekte auf den Seiten.

  Für weitere Informationen über die Zuständigkeitsbereiche unserer Komitees sehen Sie bitte in das Komitee-Verzeichnis auf unserer Webseite.

  I. MACHEN SIE BEIM STUB SEPTEMBER MIT!

  Das Wikikomitee organisiert dieses Jahr wieder den Stub September,welcher sowohl Neulinge als auch erfahrene Fanlore-EditorInnen dazu ermutigt, sich einen Stub auszusuchen und zu erweitern. Ein Stub ist ein Fanloreartikel, der unterentwickelt ist und dem wichtige Informationen fehlen. Momentan gibt es auf Fanlore mehr als 1600 Stub-Seiten. Wir laden Sie dazu ein, auf diese Liste eine Seite zu finden, über deren Thema Sie etwas wissen, und diese mit Ihren Informationen zu ergänzen.

  Um Neulingen den Anfang zu erleichtern, wird das Wikikomitee am Sonntag, den 14 September um 19:00 UTC (welche Zeit ist das in meiner Zeitzone?) im Fanlore Chat Room eine Editing Party organisieren, wo Sie kommen und Fragen stellen, oder einfach zusammen mit anderen an Beiträgen arbeiten können.

  II. ALLE JAHRE WIEDER

  Das ”Fanvideos und Multimedia”-Komitee arbeitet wieder einmal mit der Rechtsabteilung sowie der Electronic Frontier Foundation (EFF) zusammen, um eine Petition für eine DCMA Befreiung einzureichen, die Viddern, AMV-Machern und anderen Erschaffern von nichtkommerziellen Remix-Videos das Recht gibt, den Kopierschutz von Speichermedien oder Mediendateien zu umgehen. 2010 hat die OTW (Organisation für Transformative Werke) für sie das Recht erstritten, DVD Rips anfertigen zu dürfen; 2012 haben wir diese Befreiung erneuert und ausgeweitet bekommen, um digitale Downloads (iTunes, Amazon, Unbox, etc.) einzuschließen. 2015 werden wir uns darum bemühen, Blu-Ray hinzuzufügen. Momentan sind wir in der Phase, in der wir Daten sammeln: Wir bitten Macher von Fanvideos mit uns darüber zu sprechen, wie sie Videoclips von Blu-Rays bekommen und warum Blu-Ray wichtig ist.

  Im August hat die Rechtsabteilung mehrere rechtliche Fragen von Fans bearbeitet und ihre Arbeit mit der USPTO Green Paper DMCA Arbeitsgruppe fortgesetzt, sowie eine Anfrage eines vermeintlichen Rechteinhabers beantwortet.

  Open Doors (Offene Türen) hat an Dokumentation, laufenden Importen und dem Schließen (oder Wiedereröffnen!) alter Fälle gearbeitet, während das Fachzeitschriften-Komitee in den letzten Zügen der Produktion seiner 17. Ausgabe ist, welche am 15.September veröffentlicht wird. Es arbeitet auch an den beiden Sonderausgaben für März und Juni 2015, welche sich jeweils um “Performanz und Performativität” und “Europäische Fandoms und Fan Objekte” drehen. Währenddessen war Editor Karen Hellekson eine akademische Rednerin bei der WorldCon 72 in London.

  III. DRÜBEN IM AO3

  Das ”Barrierefreiheit, Design und Technik”-Komitee (AD&T) hat im August (einem etwas ruhigeren Monat) drei weitere Updates veröffentlicht. Die Nutzer des Archive of Our Own - AO3 (Ein Eigenes Archiv) waren allerdings alles andere als ruhig! Am 10. August konnten wir den ersten Sonntag (traditionell der lebhafteste Tag der Woche) mit über 10 Millionen Seitenaufrufen verzeichnen, einem Durchschnitt von ungefähr 7.000 Seitenaufrufen pro Minute.

  Im Einklang mit all dieser Aktivität hat das Missbrauchskomitee 198 Meldungen erhalten, von denen 180 abgearbeitet werden konnten! Das Supportkomitee hatte ebenfalls einen sehr arbeitsreichen Monat: 458 Meldungen wurden bisher im August verzeichnet. Außerdem hat das Supportkomitee mit Unterstützung des Übersetzungskomitees einen Live -Chat in verschiedenen Sprachen veranstaltet. Das Supportkomitee wird im Oktober neue freiwillige MitarbeiterInnen rekrutieren. Wenn Sie gerne anderen Nutzern des AO3 helfen möchten, halten Sie bitte nächsten Monat die Augen für die Ankündigung offen.

  Das Tagbändigerkomitee hat unserem Supportteam bei einigen komplizierten tagbezogenen Meldungen geholfen und möchte dem AD&T-Komitee für dessen Hilfe bei der Umgehung von Servereinschränkungen und Bugs danken.

  IV. Aus der OTW-Verwaltung

  Das “Entwicklung und Mitgliedschaft”-Komitee hat seine ehemalige Vorsitzende Lesann verabschiedet und begrüßt Aja und Dan, die sich den Vorsitz teilen werden. James Baxter, Neuankömmling im Team der freiwilligen MitarbeiterInnen, wird sich um das Grafikdesign im Zuge der kommenden Mitgliedschaftskampagne im Oktober kümmern. Das Komitee koordinierte außerdem die Präsenz der OTW auf Nine Worlds und LonCon 3, und kollaborierte mit der EFF und anderen am Rande von Dragon Con zur Erstellung des Projektes “Secret Identity”.

  Das Systemadministrationskomitee ist erfreut zu berichten, dass seine Bemühungen, verschiedene Funktionen auf verschiedenen virtuellen Maschinen abzuwickeln, mit dem Umzug der Vault-Plattform der OTW erste Früchte getragen hat! Des Weiteren arbeitet es an einem neuen E-Mail-Server und an einem neuen RT-Server (Request Tracker), welcher die Arbeit der Komitees Support und Missbrauch zukünftig erleichtern wird. Zusätzlich arbeitet unser freiwilliger Mitarbeiter James mit Hochdruck daran, mithilfe unseres neuen SSL Wildcard-Zertifikats verschiedenste transformativeworks.org Sub-Domains zu sichern. Die freiwillige Mitarbeiterin Sidra hat die respekteinflößende Aufgabe übernommen, nach seit Langem erforderlichen Verbesserungen für Vault zu suchen.

  Unser Vorstand hat einen relativ entspannten Monat erlebt, während unsere Vorstandsmitglieder weiterhin ihre wöchentlichen Sprechstunden abhielten und ihre Oktoberklausur zusammen mit dem strategischen Planungskomitee planten. Neben seiner Hauptaufgabe, dem Interviewen von Komittees und Erstellen von Berichten, hält das strategische Planungskomitee zurzeit interne Trainingseinheiten über Non-Profit Organisation und deren Strukturen ab.

  V. ES SIND DIE LEUTE, DIE ZÄHLEN

  Das Übersetzungskomitee ist fleißig dabei, seine neuen RekrutInnen, die dem Aufruf nach neuen freiwilligen MitarbeiterInnen gefolgt sind, zu interviewen und zu trainieren. Das “Freiwillige und Rekrutierung”-Komitee war sehr beschäftigt, all dies zu koordinieren. Zudem beantwortete das Komitee interne Anfragen, beendete die eigene Bilanzprüfung, bereitete sich auf die jährliche “Still Willing to Serve”-Umfrage vor und veröffentlichte den Jahresbericht für das Jahr 2013.

  Neue Komiteevorsitzende: Aja (Entwicklung und Mitgliedschaft), Dan (Entwicklung und Mitgliedschaft), Kiri Van Santen (Kommunikation)
  Neue freiwillige MitarbeiterInnen: James Baxter (Entwicklung und Mitgliedschaft)
  Neue Arbeitsgruppenmitglieder: Jenny McDevitt (Wahlen), 2 weitere freiwillige HelferInnen (Wahlen); Lady Oscar (AO3 Dokumentation) und 1 weitereR freiwilligeR HelferIn (AO3 Dokumentation)
  Neue freiwillige HelferInnen im Übersetzungskomitee: MadgaC, Quarby, DeeCharlotte, sevenwonders, GreenFug, convincle, Eimry, Lextiel, Kyanite, Keito, Hayyu Anshary, Jáchym Fitris, Iristiel, chocochino, Amalia Blondet, Artmetica, Sanni L., A Walker, firebreathing, Magdalena A, und 14 weitere freiwillige HelferInnen

  Ausscheidenede Komiteevorsitzende: Lesann (Entwicklung und Mitgliedschaft)
  Ausscheidende Arbeitsgruppenvorsitzende: Matty Lynne (AO3 Documentation)
  Ausscheidene freiwillige MitarbeiterInnen: Lesann (Entwicklung und Mitgliedschaft), vtn (Tagbändigen), Sherry (Missbrauch), girlmarauders (Support), Nikibee (Support), Jenn Calaelen (Tagbändigen), Ellen Fleischer (Internet-Strategie, -Design und -Entwicklung), Kit Paige (Übersetzung), victoriajm (Übersetzung), Charlotte (Übersetzung), lisaa35 (Missbrauch) und 2 weitere freiwillige MitarbeiterInnen im Missbrauchskomitee
  Ausscheidende Arbeitsgruppenmitglieder: Richard Davie (AO3 Dokumentation)

Pages

Subscribe to Newsletter